Mapa: http://maps.google.cz/?ie=UTF8&brcurrent=5,0,1&ll=8.102739,79.584961&spn=5.436326,7.679443&z=7&source=embed
Počasí
Srí Lanka má tropické podnebí, takže se střídá období sucha a deště. Do jižní a jihozápadní části ostrova přináší monzun déšť od května do srpna, do severní a východní části přichází monzun v říjnu a trvá do ledna. A aby to nebylo tak jednoduché, tak v říjnu a v listopadu může pršet kdekoliv, a také velmi vydatně. Ono když na Srí Lance prší, tak leje :-). V jižní a jihozápadní části Srí Lanky jsou suchými měsíci prosinec až březen, v severní a ve východní části je to květen až září. Jinak v podstatě celý rok je na pobřeží a v nížinách kolem 30 stupňů a vedro je i v noci.
Pravděpodobně bude cílem vaší cesty centrální oblast kolem města Kandy, horská oblast kolem měst Nuwara Eliya a Ella a jižní, možná jihozápadní pobřeží.
S ohledem na naše zimní počasí s nedostatkem slunce, je nejlepší jet v prosinci, lednu, únoru a březnu (ideálně odjet v prosinci a vrátit se v dubnu). V tyto měsíce prakticky neprší, nebo jen velmi málo a velmi krátce (ikdyž vyjímky potvrzují pravidlo :-))
S ohledem na naše zimní počasí s nedostatkem slunce, je nejlepší jet v prosinci, lednu, únoru a březnu (ideálně odjet v prosinci a vrátit se v dubnu). V tyto měsíce prakticky neprší, nebo jen velmi málo a velmi krátce (ikdyž vyjímky potvrzují pravidlo :-))
Očkování:
Není potřeba v podstatě nic. Samozřejmě se hodí očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Proti malarii žádné očkování není, ale pravděpodobnost, že ji tam dostanete je v podstatě minimální. Problémem je spíš horečka dengue, kterou přenáší taky komáři. Proti horečce dengue však neexistuje účinný lék ani očkování. A protože komárů, neboli moskytů, jsou kvanta, a to v jakýkoliv měsíc, ráno i večer, je třeba se proti nim chránit účinným repelentem, spaním pod moskytiérou a zapnutými větráky v místnosti. Takže si vemte off
Víza:
Zatím zdarma a udělují se po příletu na letišti, ale od roku 2012 má být nějakej elektronickej systém kde se bude platit. Hold to chce zjistit aktuálně.
Ceny:
Místní měnou je SRÍ LANSKÁ RUPIE. Její hodnota je asi 6 rupií za 1 korunu (počítal jsem to přesně podle toho za kolik jsem koupil dolar a kolik jsem tam za dolary dostal a vyšlo mi to na 5, 84)
jídlo v restauraci - jak kde, ale dá se zhruba od 500 rupií (85 korun) za maso s rýží (především kuře) až po třeba 1.000 rupií za speciální západní jídla. Ale nromálně jsme jedli v turistických restauracích jídla právě kolem těch 500 a to včetně talíře krevet v baru na pláži. V místní restauraci nazývané "Hotel" (ale žádný postele tam nenajdete) se dá jíst běžné jídlo "Rice and kari" (nejde o kari v našem slova smyslu, ale oni "kari" nazývají všechny možný přísady, takže dostanete talíř rýže a k tomu si nandáte co libo z takových asi 5 různých misek) tak za 150 rupií (25 korun)
balená voda - v samošce za litr a půl velkou láhev 65 rupií (11 korun)
pivo - v samošce chlazená láhev 625 ml za 130 rupií (22 korun), plechovka o něco dráž. V restauraci kolem 260 - 300 rupií (44 - 50 korun). Ikdyž na pláži v Mirise jsme měli v plážovém baru nejlevnější pivo za 175 rupií (30 korun) a běžne tam stálo 200 rupií (34 korun)
ubytování - běžná cena za slušnej pokoj se stropním ventilátorem, koupelnou a evropským záchodem (náš klasickej s prkýnkem) stál 2.000 rupií (340 korun). Na pláži v Mirise je o něco levněji a měli jsme bungalov na pláži ya 1.500 (260 korun) a mimo pláž (třeba až za silnici někde v ulici) se dá sehnat za 1.000 (170 korun).
doprava - vlak je levnej, ale pomalej. Jeli jsme asi sto kilometrů z Kandy do Nuwara Eliya druhou třídou za 260 rupií (44 korun) na osobou. Autobus je ještě levnější. Jeli jsme asi 150 km z Elly do Matary za tuším kolem 300 rupi (50 korun) na osobu. Pak jsou ještě malý klimatizovaný mikrobusy a ty jsou dražší. Jeli jsme 160 km z Mirissy do Colomba za 800 rupií (137 korun) na osobu. Místní tuk tuk by měl stát cca 50 rupií (8,50 korun) za 1 km, ale zpravidla se vám tu cenu nepodaří usmlouvat, protože vám řeknou tak šesti násobek a dostanete se nejlíp na 100 rupek za kilák. Míň se nám nikdy nepovedlo. Oni taky vždycky tvrdí, že je to mnohem dál než to ve skutečnosti je.
ceny vstupů - na starověký památky je to 25 USD za osobu (nebo ekvivalent v rupiích). Do národních parků vyjde vstup ze všemi možnými poplatky (vstupenka, pronájem jeepu, stopař zvěře a kdoví co ještě) tak asi na 50 USD na osobu nebo i víc (záleží kolik vás je - při větším počtu lidí např. šest to je těch 50 USD (podělíte se o ten jeep, stopaře a cestu), při menším počtu např. dva to vyleze i na 70 USD). Ceny do klasických památek nebo třeba do botanické zahrady jsou 1.000 - 1.200 rupií (170 - 200 korun). Sloní útulek v Pinnewala (největší slonní útulek na Srí Lance - až 80 slonů) 2.800 rupií (480 korun)
Celkově se dá říct, že Srí Lanku v pohodě projedete za 500 korun na osobu a den. V ceně jsou slušná ubytování, jídlo, pití (včetně nějakýho toho pivka) a veškerá doprava. Pokud chcete na památky a do národních parku je třeba si na to vzít peníze navíc podle toho co chcete vidět. Taky se dá říct, že je Srí Lanka pro baťůžkáře dražší než Thajsko.
p.s. pokud by jste jeli s cestovkou tak dáte za dovolenou dvojnásobek. Zrovna teď jsem viděl v katalogu zájezd na Srí Lanku, v podstatě s totožným programem jakej jsme měli my, na čtrnáct dní za 45.000 korun a to v tom nebyly právě ty vstupy, což je právě dost drahý. Takže, to co jsme my viděli za komplet 30.000,- korun (letenka se všemi poplatky a kompletní útrata na Srí Lance včetně oněch vstupů), zákazník cestovky zaplatí hodně přes 50.000,- korun a bude tam o třetinu kratší čas :-))))